Pamětihodnosti

V Moravskoslezském kraji se společně podíváme do Muzea automobilky Tatra v Kopřivnici, do dřevěného kostela na severu Moravskoslezského kraje nebo do areálu československého opevnění v Hlučíně – Darkovičkách. Nezapomeneme ani na Jana Amose Komenského či Františka Palackého.

Darkovičky

darkovicky_vSeverně od Hlučína leží areál československého opevnění Darkovičky. Najdeme zde pozoruhodnou vojenskou a historickou muzejní expozici. Jedná se o opevňovací objekty kryjící severní přístupy k ostravské průmyslové oblasti – pěchotní sruby a lehké opevnění, řopíky. Objekty se stavěly v roce 1938 a do osudných dnů Mnichovského diktátu byly kompletně dokončeny včetně zbrojního vybavení, zásob potravin a munice. Během okupace je Němci nejprve poškodili, ke konci války je opravili a využili na obranu proti postupující Rudé armádě.

Fulnek

fulnek_vSeverozápadně od Nového Jičína najdeme město Fulnek. Zde působil v letech 1618 – 1621 Jan Amos Komenský. Stal se správcem zdejší bratrské školy. Část názorného vyučování se tehdy odehrávala na zdejším Zámeckém vrchu, který se také nazývá Žákovský vrch. Učitel národů ve Fulneku dokončil pověstnou Mapu Moravy, vydanou roku 1627 v Amsterodamu. Pozdně gotický bratrský sbor byl ve 20. století upraven na Památník J. A. Komenského. Je národní kulturní památkou. Ve městě dále najdeme bustu Petra Bezruče a Františka Palackého.

Hodslavice

hodslavice_vNedaleko Nového Jičína v údolí potoka Zrzávky, na dohled hlavních beskydských hřebenů, je velká obec Hodslavice. Narodil se zde „otec národa“, český politik a historik, František Palacký. Jeho rodný dům tu dosud stojí. Je v něm výstava Palackého knih a dalších předmětů. Byl prohlášen národní kulturní památkou. Hodslavická dědičná rychta byla od roku 1708 v majetku rodiny Palackých. Po staletí se tu udržovaly národní tradice i tajná evangelická víra. Tuto dobu připomíná i cenný dřevěný českobratrský kostel. Poblíž něho je Památník Františka Palackého. Palackého jméno nese také naučná vlastivědná stezka z Nového Jičína k železniční stanici Hostašovice.

Kopřivnice

koprivnice_vPrůmyslové město Kopřivnice, jehož slavná kapitola se začala psát v 19. století, je spojeno se značkou Tatra a výrobou automobilů. Původní továrna na kočáry z roku 1850 vzkvétala, kopřivnické kočáry se s úspěchem vyvážely do celého Rakouska. Později byla produkce rozšířena o železniční vagóny. A v roce 1897 vyjel z bran kopřivnické továrny kočárový automobil, první vozidlo tohoto druhu v Rakousku–Uhersku. Následovala řada vozů typu Tatra, která Kopřivnici proslavila po celém světě. Továrna se začala ve 20. století orientovat na nákladní automobily, zejména kamiony.

Štramberk

Na svazích Zámeckého kopce, Kotouče a Bílé hory v podhůří Moravskoslezských Beskyd leží město Štramberk. Pro jeho půvab ho nazýváme Moravský betlém. Pozoruhodný soubor rázovitých staveb je městskou památkovou rezervací. Nezaměnitelnou dominantou města je válcová věž Trúba. Je zbytkem původního štramberského hradu. Na štramberském náměstí nalezneme muzeum, ve kterém si můžeme prohlédnout zkameněliny z Kotouče a archeologické nálezy z jeskyně Šipka. Pod náměstím je Muzeum Zdeňka Buriana věnované dílu oblíbeného malíře a ilustrátora dobrodružných knih.

Třinec

trinec_vNedaleko Třince pod horou Javorový se nachází dřevěný Kostel Božího Těla. Je to jeden z nejstarších a zároveň i nejmalebnějších kostelů Podbeskydí. Před jeho vchodem je umístěn kříž s plastikou Krista. Budova kostela je docela skryta v malém lesíku. Dřevěný kostelík byl postaven v 16. století. Přestavěná zvonice a kryté ochozy jsou pozdějšími doplňky. Stavbu prováděli pravděpodobně místní tesaři a použili stoleté kmeny úctyhodných rozměrů, které dosahují až průměru 60 centimetrů. Z původních tří zvonů ve věži se dodnes zachoval pouze nejstarší. Kostel byl stavěn v období reformace a sloužil k protestantským bohoslužbám. Na severu Moravskoslezského kraje se nachází asi třicet starých dřevěných kostelíků.

!vlevo!vpravo