Přírodní zajímavosti

Krásná a dosud civilizací poměrně málo dotčená krajina se vyskytuje v Pardubickém kraji poměrně zřídka. Přesto i zde najdeme několik míst, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Vyskytují se tu také místa využívaná k léčení nemocí.

Bohdaneč

bohdanec_vV centru tohoto městečka nedaleko Pardubic najdeme léčebné lázně. Okolí lázní tvoří typická polabská rovinatá krajina s rybníky, písníky a jehličnatými lesy. Pět lázeňských domů je navzájem propojeno kolonádami, které umožňují celoroční promenády bez ohledu na počasí. Přírodní slatinné koupele a zábaly pomáhají v lázeňských domech při léčbě nemocí pohybového ústrojí. Jako hlavní léčebný prostředek se využívá kvalitní slatinné bahno ve spojení s léčebným tělocvikem a masážemi.

Toulovcovy maštale

mastale_vPřírodní rezervaci na okraji Českomoravské vrchoviny nalezneme nedaleko zámku Nové Hrady na Chrudimsku. Je tvořena pískovcovými skalními útvary, skalnatými údolími, které vyhloubila řeka Novohradka. Zvětráváním vznikly věže a pilíře, které dohromady tvoří skalní město. V přírodní rezervaci můžeme pozorovat vzácné živočichy a rostliny, například mloka skvrnitého, kapraďorosty a mechy. Dalším nedalekým skalním městem jsou Městské maštale.

Zemská brána

brana_vJe tak pojmenován skalnatý úsek Divoké Orlice napříč protínající snížený hřbet Orlických hor. Řeka zde vyhloubila romantické údolí se skalami, které působí dojmem vstupní brány do Čech. Tomuto přirovnání napomáhá i kamenný most s jedním obloukem na začátku údolí. Byl postaven českými a italskými kameníky na počátku 20. století. Břehy Divoké Orlice dále za mostem lemují skalní výchozy, jeskynní výklenky i obří hrnce. Zemská brána je vyhlášena přírodní rezervaci.

!vlevo!vpravo