Hrady a zámky

V Moravskoslezském kraji společně navštívíme hrad Sovinec, zříceninu hradu Hukvaldy či zámek v Hradci nad Moravicí.

Hradec nad Moravicí

hradec_vJižně od Opavy nad údolím řeky Moravice vyrostlo v členité lesnaté krajině již v 9. století slovanské hradištěStřežilo prastarou Jantarovou stezku do Slezska a Polska. Zámek Hradec nad Moravicí stojí v místech středověkého hradu. Dnešní podobu získal po požáru v roce 1796. Pro své běloskvoucí fasády dostal název Bílý zámek. V 19. století byl rozšířen o Červený zámek a Bílou věž. Plnil funkci významného kulturního centra a byl hojně navštěvován umělci. Pobývali zde například skladatelé Ludwig van Beethoven, Ferencz Liszt či Nicolo Paganini.

Hukvaldy

hukvaldy_vZříceniny hradu Hukvaldy se tyčí nad údolím řeky Ondřejnice na úpatí Beskyd. Hrad tu byl založen ve 13. století. V 15. a 16. století došlo k rozsáhlé přestavbě, rozšiřovalo se opevnění, zakládaly nové brány, uvnitř vyrostl nový renesanční palác. Byla tu vyhloubena 150 metrů hluboká studna. Hukvaldy tak měly šest bran s padacími mosty přes příkopy. Patřily mezi nejrozsáhlejší hrady na Moravě. Nikdy nebyly vojenskou silou pokořeny. Zhoubný požár v 18. století změnil tuto vojenskou pevnost ve zříceninu. Na hradní vrch navazuje obora s muflony, daňky a jelínky sika. V nevelké obci na úpatí hradu se narodil v roce 1854 významný hudební skladatel Leoš Janáček. Strávil tu prvních jedenáct let života.

Sovinec

sovinec_vHrad Sovinec dominuje přírodnímu parku Sovinecko v Nízkém Jeseníku severozápadně od Šternberka. Byl postaven v gotickém slohu ve 14. století na širokém skalnatém ostrohu. Stal se střediskem velkého panství. V 17. století se stal majetkem řádu německých rytířů, ti neustále vylepšovali obranný systém. Z hradu prý vedlo několik tajných chodeb. Přesto byl hrad za třicetileté války dobyt Švédy a těžce poničen. Údajně se tak stalo díky zradě místního kováře. Hrad v dalších staletích chátral, až byl na počátku 20. století upraven na letní sídlo řádu.

!vlevo!vpravo