Hrady a zámky

Na západě Čech v Karlovarském kraji nemůžeme bez prohlídky minout hrad Loket a Bečov nad Teplou. Za návštěvu určitě stojí také zámek Kynžvart.

Bečov nad Teplou

becov_vJedinečně dochovaný středověký hrad Bečov je spojený s decentním barokním zámkem nad hlubokým údolím říčky Teplé. Tvoří soubor gotických a renesančních budov ze 14. až 16. století. Dominantou zámku se stala bývalá hradní bašta – osmiboká věž završená kupolí. V ní jsou umístěny reprezentační sály, knihovna a kaple. Největší vzácností na zámku je památka evropského významu, relikviář svatého Maura. Byl zhotoven ve 13. století pro benediktinské opatství v Belgii. Dřevěné jádro je pokryto bohatou zlatnickou výzdobou. Ze zlaceného stříbrného plechu jsou vytepány sošky 12 apoštolů, Ježíše Krista a svatého Maura a také reliéfy s výjevy ze života Jana Křtitele, Maura a Timoteje na střeše relikviáře. Po náročném a dlouhodobém restaurování je relikviář vystaven v trezorové místnosti.

Kynžvart

kynzvart_vV 16. století byl postaven renesanční zámek Kynžvart. Po bitvě na Bílé hoře byl zkonfiskován a připadl bratrům Metternichovým. Na jeho místě byl v 17. století vystavěn barokní zámek a v 19. století ho majitel, vídeňský kancléř, kníže Metternich přestavěl v klasicistním a empírovém slohu. Kolem zámku je rozlehlý anglický park. Na jihozápadním úpatí Slavkovského lesa nalezneme malé přírodní léčebné Lázně Kynžvart, které jsou nejvýznamnějším místem v České republice pro léčení nemocí cest dýchacích u dětí. Za svůj vznik vděčí třem darům přírody: blahodárnému klimatu, minerálním pramenům a ložiskům slatiny v okolí.

Loket

loket_vJako v pohádce si připadáme při pohledu na hrad a město Loket. Jsou posazené na skalnatém ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Ohře. Jedná se o jednu z našich nejpůvabnějších městských památkových rezervací. Mohutná stavba hradní pevnosti byla založená počátkem 13. století. Za vlády Lucemburků se Loket stal útulkem Elišky Přemyslovny a malého Václava, pozdějšího Karla IV. Jeho syn, Václav IV. ho přestavěl a rozšířil, takže se stal jedním z nejpevnějších v Evropě. Dnes patří k nejpůvabnějším a nejlépe zachovaným středověkým památkám v Čechách. Dominantu představuje hranolová věž s vyhlídkou. Ve městě nalezneme unikátní Muzeum knižní vazby.

!vlevo!vpravo