Města

Největším městem Libereckého kraje a zároveň krajským městem je Liberec. Nedaleko najdeme Jablonec nad Nisou. Z dalších velkých měst připomeneme Semily, Turnov, Frýdlant a Českou Lípu.

Liberec

liberec_vLiberec patří k největším městům v České republice. Rozkládá se v údolí Lužické Nisy mezi Ještědským hřbetem a Jizerskými horami. Jeho dominantou je stavba na vrcholu hory Ještěd, která slouží jako restaurace, vysílač a rozhledna. Rozvoj Liberce souvisel se soukenictvím, které se tu ujalo v 16. století. Nejstarší libereckou památkou je soubor hrázděných Valdštejnských domků. Návštěvníci mohou ve městě zavítat do nejstarší zoologické zahrady u nás, kde je chováno 150 druhů zvířat. Liberecká botanická zahrada má více než stoletou tradici. Nabízí nádherný pohled na řadu tropických a subtropických rostlin. K vyhledávaným místům odpočinku a zábavy patří moderní Centrum Babylon.

Česká Lípa

ceska_lipa_vNěkdy v 10. století se mezi prameny Ploučnice prostírala původní slovanská osada. Ve 13. století tu stál vodní hrad Lipá. Proslulou osobností, vlastnící hrad, byl Jindřich z Lipé. Ve 14. století ovlivňoval v úřadu podkomořího dění v českém království. U hradu, při brodu na stezce do Lužice, vzniklo hrazené město. Úspěšně se tu rozvíjela řemesla, především hrnčířství, cínařství a tkalcovství. Od konce 18. století tu bylo jedno z největších center potiskování kartonů v Čechách. Česká Lípa patřila mezi osm nejlidnatějších měst v Čechách. Dnes zde můžeme navštívit městskou památkovou zónu se zbytky městských hradeb a renesančního zámku. Město je východiskem do Lužických hor, Českého středohoří i branou do romantického Máchova kraje.

Jablonec nad Nisou

jablonec_vPůvodně to byla uhlířská osada u řeky Nisy, která byla vypálena lužickými vojsky a zcela opuštěna. V 17. století, jak přibývalo v této oblasti sklářských hutí, byla znovu osídlena. V 18. století se o velký rozvoj sklářské výroby zasloužila rodina Riedelů. Riedelové vyráběli užitkové, technické, chemické, stavební, optické a signální sklo, lustry i skleněnou bižuterii. Díky obchodu a příhodné poloze na frekventované cestě se Jablonec stal přirozeným centrem kraje. Na město byl povýšen roku 1866. Střed Jablonce je dnes památkovou zónou. Přímo z města se zdvihají svahy Jizerských hor. V blízkosti Jablonce je několik rozhleden. Tramvajovou dopravou je Jablonec nad Nisou spojen s Libercem.

Semily

semily_vNa rozhraní Podkrkonoší a Českého ráje leží město Semily známé díky nejprve textilnímu a později strojírenskému průmyslu. Ve středověku se v blízkosti města těžila železná a měděná ruda. Semily ležely původně na pravém břehu Jizery, v roce 1938 se sloučily se sousední obcí Podmokly na levém břehu. V Semilech nás upoutá bývalý barokní zámek z doby kolem roku 1700, vystavěný na místě původní tvrze. S městem je spojena dvojice spisovatelů Antal Stašek a jeho syn Ivan Olbracht. Semily jsou výchozím místem na vrch Kozákov.

Turnov

turnov_vMěsto Turnov leží v širokém údolí při řece Jizeře a je nádhernou vstupní bránou do západní části Českého ráje. Po staletí byl rozdělen mezi dvě vrchnosti sídlící na hradech Hrubém Rohozci a Valdštejně, později na zámcích Hrubá Skála a Svijany. K návštěvě města vábí turisty okolní nádherná příroda, blízkost romantických skalních měst, zajímavá lidová architektura a šperkařská tradice. Nedaleký Kozákov se v minulosti stal cílem hledačů drahých kamenů a nalezené kameny se posléze v Turnově upravovaly. V místním muzeu si proto můžeme prohlédnout ojedinělou expozici drahých kamenů.

!vlevo!vpravo