Zajímavosti České republiky

regionNejmenším krajem naší republiky je hlavní město Praha. Leží ve středu Evropy – Severní a Jaderské moře jsou vzdálené asi 700 km, Baltské moře asi 600 km. Rozkládá se na devíti pahorcích – Petřín, Letná, Vítkov, Opyš, Větrov, Skalka, Emauzy, Vyšehrad, Karlov. Historické centrum Prahy je od roku 1992 zapsáno v seznamu památek UNESCO. Karlovo náměstí je největší ve střední Evropě (79 650 metrů čtverečních) Nejdelší pražská ulice, Plzeňská měří přes 10 km.

Středočeský kraj je největším krajem České republiky. Jedinou zdejší památkou v seznamu UNESCO je historické centrum Kutné Hory. Přes Vltavu u Orlíka vede nejvyšší most v České republice – Žďákovský (90 metrů). Oblast kolem Mělníka patří k nejsušším a nejteplejším místům v naší republice.

V Pardubickém kraji najdeme tři chráněné krajinné oblasti – Železné hory, Žďárské vrchy a Orlické hory. Ukázkou vrcholné renesance s doplněnými barokními prvky je zámek v Litomyšli. V Kladrubech najdeme nejstarší velký hřebčín na světě (z roku 1552). Nejstarším v Evropě je závod jezdců na koních Velká pardubická steeplechase (poprvé se běžel roku 1974).

V Královéhradeckém kraji můžeme vystoupat z klidné nížiny až na nejvyšší vrchol Česka – Sněžku. Odtud můžeme poslat pohlednici se zvláštním razítkem České pošty. Kromě Krkonoš je zdejším významným turistickým regionem Český ráj. Adršpašsko-teplické skalní město s unikátními pískovcovými útvary bylo objeveno po rozsáhlém požáru.

Liberecký kraj je menší rozlohou, ale bohatý přírodními krásami. Například Panská skála je chráněna od roku 1895, Je tak nejstarší geologickou rezervací. Nejvyšší čedičovou vyvřelinou je Bukovec v Jizerských horách (1005 metrů nad mořem). Horský hotel s televizním vysílačem na Ještědu se stal národní kulturní památkou.

Ústecký kraj lemují pohraniční hory. Nachází se zde nejsevernější obec Lobendava. Nejvyšší hora Českého středohoří Milešovka je naší největrnější horou a je zde nejvíce bouřek. Pravčická brána je největším skalním pískovcovým mostem Evropy. U Hřenska najdeme nejníže položený bod (115 metrů nad mořem).

V Karlovarském kraji se nacházejí významná lázeňská místa. V Jáchymově se ve středověku razil jáchymovský tolar – předchůdce amerického dolaru. Město Aš je nejzápadnějším městem Česka. V kraji objevíme naši nejmladší sopku – Komorní Hůrku. Nejcennějším územím kraje je rašeliniště SOOS.

V Plzeňském kraji můžeme navštívit nejmenší město střední Evropy – Rabštejn nad Střelou. Vlakem se zde můžeme projet nejdelším tunelem v Česku – Ejpovickým tunelem dlouhým 4 150 metrů vybudovaným mezi Plzní a Ejpovicemi. Černé jezero na Šumavě je největším jezerem u nás. Nejrozsáhlejší hradní zříceninou je hrad Rabí, hrad Kašperk je nejvýše položený královský hrad v Čechách (886 metrů nad mořem).

S Jihočeským krajem si spojujeme klid nesčetných rybníků a starobylých statků. Najdeme zde nejjižnější obec – Vyšší Brod. Na náměstí v Českých Budějovicích spatříme největší kašnu. Staňkovský rybník je nejdelším naším rybníkem (7,5 km). Na vrcholu hory Kleť můžeme vystoupat na nejstarší kamennou rozhlednu.

Klid Českomoravské vysočiny dominuje Kraji Vysočina. Mezi kulturními památkami vynikají tři zařazené v seznamu UNESCO – centrum Telče, kostel Zelená Hora a Židovská čtvrť v Třebíči. Nejstarším královským horním městem u nás je Jihlava. Vírská přehrada je jednou z nejhezčích přehradních nádrží na Moravě.

Na severu hory, na jihu úrodná nížina, to je Olomoucký kraj. Druhou největší památkovou rezervaci v Česku můžeme navštívit v Olomouci. Přečerpávající elektrárna Dlouhé Stráně je technicky unikátním dílem. Její nádrž na vrcholu hory ve výšce 1 350 metrů nad mořem má obvod jeden a půl kilometru.

V Moravskoslezském kraji se nacházejí tři chráněné krajinné oblasti – Jeseníky, Beskydy a Poodří. V televizním vysílači na Pradědu je nejvyšší trvale obydlené místo v České republice. Hukvaldy jsou nejrozsáhlejší hradní zříceninou na Moravě. Hraniční obec Bukovec je naším nejvýchodnějším místem.

Valašsko, Haná a Slovácko jsou tři oblasti Zlínského kraje. Nabízejí folklórní slavnosti, vinobraní i historické památky. Náš největší skanzen najdeme v Rožnově pod Radhoštěm. Ve 30. letech 20. století byl vystavěn unikátní Baťův kanál (dnes měří 65 km). Na území Zlínského kraje vznikla v 9. století Velkomoravská říše.

Jihomoravský kraj představuje historické spojení mezi jihem a severem Evropy. Kulturním dědictvím UNESCO je Pálava s nespočtem kulturních a přírodních krás (Lednicko-valtický areál, Mikulov, bílé pálavské skály se stepním územím). Spatřit tu můžeme mnoho chráněných rostlin i živočichů.

!vpravo