Pamětihodnosti

Nedaleko Kladna leží ve Středočeském kraji obec Lidice, která byla za druhé světové války fašisty srovnána se zemí. Ve středních Čechách se také můžeme vydat po stopách Antonína Dvořáka, Josefa Lady či Tomáše Garrigue Masaryka.

Hrusice

hrusice_vObec v Posázaví proslavil svým dílem místní rodák Josef Lada, jehož máme nejspíš spojeného s kocourem Mikešem. Přímo na místě máme možnost poznat scenérii z jeho obrázků. Dominantou je kostel se zachovalým portálem, svůj tradiční vzhled si ponechala hrusická náves. Stojí tady i známá hospoda U Sejků. Rodná chalupa Josefa Lady se nedochovala, na jejím místě najdeme rodinný dům s pamětní deskou. V jiném domě je umístěn Ladův památník s jeho kresbami, ilustracemi a osobními předměty.

Lány

lany_vJiž ve 14. století tady stála zemanská tvrz, která chránila obchodní cestu z Rakovníka do Prahy. V 16. století získal Lány císař Rudolf II. a tvrz dal přestavět na lovecký zámek. V roce 1921 koupil zámek stát a Lány se staly letním sídlem našich prezidentů. Často tady pobýval Tomáš Garrigue Masaryk, který si zámek velmi oblíbil. Rád se zde setkával s významnými osobnostmi. Spolu s manželkou, synem a dcerou jsou pohřbeni na místním hřbitově. Na zámecký park navazuje Lánská obora.

Lešany

lesany_vV prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren u obce Lešany u Týnce nad Sázavou najdeme vojenské technické muzeum. Jeho exponáty jsou historické tanky, kanóny, motocykly, obrněná, nákladní a osobní vojenská vozidla. Pocházejí z období od roku 1890 až do současnosti. Muzeum se řadí mezi nejvýznamnější evropská muzea tohoto druhu. Na přilehlých polích probíhají každoročně koncem srpna diváky oblíbené Tankové dny spojené s bojovými ukázkami vojenské techniky.

Lidice

lidice_vJméno obce je spojeno s řáděním nacistů po atentátu na zastupujícího protektora Heydricha a datem 10. června 1942. Tento den nacisté zastřelili 173 lidických mužů a jejich ves srovnali se zemí. Ženy a děti byly autobusy převezeny do Kladna a později byly poslány do koncentračních táborů. Celkem přišlo o život 340 lidických obyvatel. Dnes je toto místo pietně upraveno, stojí tu památník s Růžovým sadem. Jméno obce se z mapy vymazat nepodařilo. Po druhé světové válce vyrostla nová ves severozápadně od bývalých Lidic.

Nelahozeves

nelahozeves_vV nenápadném domku při silnici naproti kostelu se v roce 1841 narodil jeden z největších českých hudebních skladatelů Antonín Dvořák. Tady prožil své dětství. Jeho otec byl řezník a hostinský. Nerad viděl synovu lásku k hudbě, protože počítal s tím, že po něm převezme jeho živnost. Dominantou obce je mohutný renesanční zámek stojící na skalnatém návrší nad Vltavou. Jeho předchůdcem bývala tvrz, která chránila od 14. století říční plavbu.

Ondřejov

ondrejov_vHvězdárnu u městečka Ondřejov, 35 kilometrů jihovýchodně od Prahy, vybudoval na začátku 20. století továrník Josef Jan Frič. V roce 1928 ji věnoval československému státu pro potřeby Karlovy univerzity. Observatoř dnes patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím v Evropě. Zabývá se pozorováním Slunce a dalších hvězd i meziplanetární hmoty. Najdeme tu kopuli s dvoumetrovým zrcadlovým dalekohledem, největším v České republice. Historické kopule hvězdárny dnes slouží jako muzea. Najdeme tu historické dalekohledy a další historické přístroje včetně fotografií.

Přerov nad Labem

archit_vSkanzen je slovo švédského původu a znamená muzeum pod širým nebem. Ve středních Čechách najdeme několik muzeí v přírodě. Skanzen v Třebízi představuje různé typy kamenného domu a roubené zvonice, Muzeum lidových staveb v Kouřimi je zaměřeno na staré stavební techniky, Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem soustřeďuje typické roubené stavby středního Polabí, podobně jako Muzeum vesnických staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci.

Sázava

ksazava_vU řeky Sázavy byl založen počátkem 11. století jeden z našich prvních klášterů jako benediktinské opatství. Legenda praví, že zde žijící poustevník Prokop přesvědčil samotného knížete Oldřicha o potřebě založení poustevnické osady. Z počátku 14. století pocházejí pozůstatky gotického kostela, krypta a kapitulní síň s nástěnnými malbami. Později upravený barokní klášter byl zrušen za vlády Josefa II. Nový majitel klášter částečně přeměnil v zámecké sídlo.

!vlevo!vpravo