Pamětihodnosti

V Olomouckém kraji najdeme při říčce Hané národopisnou oblast Haná. V pohoří Hrubý Jeseník se nachází jedna z nejnavštěvovanějších lyžařských oblastí severní Moravy, Červenohorské sedlo. Za prohlídku stojí přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně.

Červenohorské sedlo

sedlo_vLyžařský areál Červenohorské sedlo je jedním z nejznámějších středisek sjezdového lyžování na severní Moravě. Je známou křižovatkou zimních, ale i letních turistických cest. Nadmořská výška Červenohorského sedla je 1013 metrů. Na sedle se nachází několik lyžařských vleků. Je zde také hlavní sídlo Horské služby. Červenohorské sedlo je také významný silniční přechod Hrubého Jeseníku. Zájezdní hostinec, který sloužil k odpočinku nejen poště a formanům, ale i prvním turistům, zde stál už v polovině 19. století.

Dlouhé Stráně

strane_vPřímo v srdci Hrubého Jeseníku, na dohled Pradědu najdeme pozoruhodné technické dílo. Jedná se o komplex přečerpávací elektrárny na řece Desné s dvěma nádržemi. Byla vystavěna v 90. letech 20. století. Dolní nádrž působí celkem tradičně jako malá horská přehrada. Horní akumulační nádrž však působí v zalesněné krajině jako přistávací plocha Marťanů. V době nadbytku elektrické energie do ní vytlačují dvě soustrojí vodu říčky Desné, aby potom v době nedostatku energie, dopadala na turbíny, které jsou schopny po pět hodin pohánět dva generátory, každý o výkonu 320 MW. Rozdíl horní a dolní hladiny je 530 metrů. Celá elektrárna je zabudována do nitra hory, takže je vidět jen horní a dolní nádrž. Na vrcholu blízké Medvědí hory stojí tři větrné elektrárny, největší z nich má rotor o průměru 41 metrů.

Haná

khana_vBohatý a úrodný kraj plný zlatých lánů obilí najdeme na střední Moravě v údolí řek Moravy a Hané. Jde o významnou zemědělskou oblast spojenou s pověstí o králi Ječmínkovi. Velkou část této oblasti zabírají úrodná pole, ostatní porost tvoří listnaté lesy – habry, olše a duby, místy se kolem toku Moravy vyskytují lužní lesy. Velmi bohatí obyvatelé, Hanáci, mluvili hanáckým nářečím, chodili oblečeni v krásných lidových krojích bohatě zdobených krajkami a vyšíváním, doplněné květovanými čepci. Hanáckou metropolí je Olomouc.

Svatý kopeček

kopecek_vPoutní místo Svatý kopeček u Olomouce je známé především barokním chrámem, který byl zbudován v 17. století na základech starší kaple zničené během třicetileté války. Protože je chrám na vrcholu svahu, dobře ho uvidíme i ze vzdálenosti několika desítek kilometrů. Chrám má působivé průčelí se dvěma věžemi, na které navazují boční křídla a zvyšují tak jeho šířku na 97 metrů. S bočními křídly jsou spojeny další prostory: zimní kaple a svaté schody s 28 stupni. Rozsáhlé nádvoří se sousoším svatého Norberta je uzavřené do půlkruhu. Svatý kopeček je vyhledávaným cílem cest křesťanských věřících.

!vlevo!vpravo